| Brand: | HP |
| Model: | iPAQ Glisten |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 2.5 inches, 19.4 cm2 |
| Resolution: | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~160 ppi density) |
| Technology: | AMOLED resistive touchscreen, 256K colors (65K effective colors) |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm MSM7200 |
| Cpu: | 528 MHz ARM 11 |
| Gpu: | Adreno 130 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 6.5 Professional |
| Dimensions: | 112.8 x 62.8 x 13.4 mm (4.44 x 2.47 x 0.53 in) |
| Weight: | 132 g (4.66 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~151 USD |