| Brand: | HP |
| Model: | iPAQ 910c |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Size: | 2.46 inches, 18.7 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~163 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Video: | QCIF |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | QCIF |
| Capacity: | 1840 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Marvell PXA270 416 MHz |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional |
| Dimensions: | 113 x 64 x 16 mm (4.45 x 2.52 x 0.63 in) |
| Weight: | 146 g (5.15 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~227 USD |