| Brand: | HP |
| Model: | Elite x3 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 5.96 inches, 97.5 cm2 |
| Resolution: | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~494 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 350 nits (typ) |
| Brightness: | 350 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 4 |
| Main Specs: | 16 MP, f/2.2, 1.31µm, PDAF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.2, 1/4.0", 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4150 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 10W wired Wireless (Qi) |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (14 nm) |
| Cpu: | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| Gpu: | Adreno 530 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| Os: | Microsoft Windows 10 |
| Dimensions: | 161.8 x 83.5 x 7.8 mm (6.37 x 3.29 x 0.31 in) |
| Weight: | 195 g (6.88 oz) |
| Build: | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) MIL-STD-810G compliant* *does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.0, magnetic connector |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Iris scanner, fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Gold, Graphite/Chrome |
| Usd: | ~756 USD |