| Brand: | Hotwav |
| Model: | W10 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.53 in |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 13 MP, ƒ/ 1.8, (wide), 0.80 µm |
| Main Video: | 1080p video |
| Selfie Specs: | 5 MP, ƒ/ 2.4, 1.12 µm |
| Capacity: | 15000mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | MediaTek Helio A22 (MT6761) (12 nm) |
| Cpu: | Quad-Core (4x Cortex A53 2.0 GHz) |
| Gpu: | IMG PowerVR GE-class GPU |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 12 Snow Cone |
| Os Version: | 12 |
| Dimensions: | 175.5 x 84.1 x 22.9 mm |
| Weight: | 470 g |
| Sim: | Dual SIM, dual stand-by (Nano SIM + Nano SIM) |
| Wifi: | 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11n 5GHz, 802.11ac,Dual band ,Wi-Fi Hotspot ,Wi-Fi Direct ,Wi-Fi Display |
| Bluetooth: | Bluetooth 5.2, A2DP, LE, LDAC, SBC, AAC |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | Yes, USB Type C, USB On-The-Go (OTG) |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | 2G / 3G / 4G / |
| Colors: | Gray, Orange |