| Brand: | Hotwav |
| Model: | Cyber X |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.78 in |
| Main Specs: | 64 MP, Unknow, 1/1.7", (wide), 0.80 µm-8 MP, ƒ/ 2.2, (ultrawide), 1.12 µm-0.3 MP, (wide) |
| Main Video: | 1080p video |
| Selfie Specs: | 16 MP, ƒ/ 2.0, 1.00 µm |
| Capacity: | 10200mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | MediaTek Helio G99 (MT6789) (6 nm) |
| Cpu: | Octa-Core (2x Cortex A76 2.2 GHz + 6x Cortex A55 2.0 GHz) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 13 Tiramisu |
| Os Version: | 13 |
| Dimensions: | 85.1 x 181.8 x 17.5 mm |
| Weight: | 380 g |
| Sim: | Dual SIM, dual stand-by (Nano SIM + Nano SIM) |
| Wifi: | 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11n 5GHz, 802.11ac,Dual band ,Wi-Fi Hotspot ,Wi-Fi Direct ,Wi-Fi Display |
| Bluetooth: | Bluetooth 5.0, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | Yes, USB Type C, USB On-The-Go (OTG) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | 2G / 3G / 4G / |
| Colors: | Black |