| Brand: | HMD |
| Model: | Vibe |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Display | |
| Size: | 6.67 in |
| Protection: | Toughened glass |
| Camera | |
| Main Specs: | 50 MP, (wide) -Auxiliary lens |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 5000mAh |
| Processor | |
| Chipset: | Unisoc T760 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.2 GHz Cortex-A76 & 3x Cortex-A76 & 4x Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 |
| Memory | |
| Ram: | 4 GB |
| Storage: | 128 GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 15 |
| Os Version: | 15 |
| Body | |
| Dimensions: | 165 x 75.8 x 8.7 mm |
| Weight: | 190 g |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Connectivity | |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Colors: | Black, Purple |
| Price | |
| Usd: | ~97 USD |