| Brand: | HMD |
| Model: | T21 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 10.36 inches, 305.5 cm2 |
| Resolution: | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio (~225 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 360 nits (typ) |
| Brightness: | 360 nits |
| Protection: | Scratch-resistant glass |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 8200 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired, PD3.0 |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Unisoc Tiger T612 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 13 |
| Dimensions: | 247.5 x 157.3 x 7.5 mm (9.74 x 6.19 x 0.30 in) |
| Weight: | 467 g (1.03 lb) |
| Build: | Splash resistant Stylus support |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes (market/region dependent) |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity (accessories only) |
| Colors: | Black Steel |
| Usd: | ~324 USD |