| Brand: | HMD |
| Model: | Skyline |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.55 inches, 103.6 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~402 ppi density) |
| Technology: | P-OLED, 144Hz, 1000 nits (peak), HDR10 |
| Refresh Rate: | 144Hz |
| Brightness: | 1000 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 108 MP, f/1.8, (wide), 1/1.67", 0.64µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, (telephoto), 1/2.76", 0.64µm, PDAF, 2x optical zoom 13 MP, f/2.5, (ultrawide), 1/3", 1.12µm |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 50 MP, f/2.5, (wide), AF |
| Selfie Video: | 1080p@30/60fps |
| Capacity: | 4600 mAh |
| Charging: | 33W wired, PD3.0 PPS, QC4 15W wireless (magnetic), Qi2 5W reverse wireless |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.40 GHz Cortex-A78 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Adreno 710 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 14, upgradable to Android 15, up to 2 major Android upgrades |
| Dimensions: | 159.8 x 76 x 8.9 mm (6.29 x 2.99 x 0.35 in) |
| Weight: | 209.5 g (7.41 oz) |
| Build: | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) Repair-it-yourself capable (display, back cover, battery and charging port repairs) |
| Sim: | Nano-SIM + eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Neon Pink, Twisted Black, Blue Topaz |