| Brand: | HMD |
| Model: | Ridge Pro |
| Type: | Smartphone |
| Size: | 6.64 inches, 106.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~396 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Main Specs: | 50 MP, (wide), PDAF 5 MP, (ultrawide) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 50 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5500 mAh |
| Charging: | Wired, QC4 |
| Chipset: | Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x1.95 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Adreno 613 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 14 |
| Dimensions: | - |
| Build: | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Sim: | Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Mocha, Snow, Glacier Green |