| Brand: | HMD |
| Model: | Pulse Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Body | |
| Dimensions: | 163.2 x 75 x 8.5 mm (6.43 x 2.95 x 0.33 in) |
| Weight: | 187g (6.60 oz) |
| Display | |
| Size: | 6.65 inches, 106.2 cm2 (~86.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 720 x 1612 pi x els, 20:9 ratio (~265 ppi density) |
| Memory | |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Camera | |
| Main Specs: | 50 MP, (wide), AF |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 5000 mAh, removable, user replaceable |