| Brand: | HMD |
| Model: | Key |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.52 inches, 102.6 cm2 |
| Resolution: | 576 x 1280 pixels, 20:9 ratio (~215 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 460 nits (peak) |
| Brightness: | 460 nits |
| Main Specs: | 8 MP, (wide), AF |
| Main Features: | LED flash, panorama |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Unisoc SC9832E |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Mali-820MP1 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 14 (Go edition) |
| Dimensions: | 166.4 x 76.9 x 9 mm (6.55 x 3.03 x 0.35 in) |
| Weight: | 185.4 g (6.53 oz) |
| Build: | Dust and splash resistant |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, Blue |
| Usd: | ~76 USD |