| Brand: | HMD |
| Model: | Hyper |
| Type: | Smartphone |
| Size: | 6.55 inches, 103.6 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~402 ppi density) |
| Technology: | OLED, 120Hz |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Main Specs: | 50 MP, (wide), PDAF, OIS 13 MP, (telephoto), PDAF, 2x optical zoom 8 MP, (ultrawide) |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 50 MP, (wide), AF |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4700 mAh |
| Charging: | 33W wired |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Adreno 710 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 14, up to 2 major Android upgrades |
| Dimensions: | - |
| Build: | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) Repair-it-yourself capable (display, back cover, battery and charging port repairs) |
| Sim: | Nano-SIM + eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Unspecified |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Yellow |