| Brand: | HMD |
| Model: | Fusion |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.56 inches, 103.4 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz, 480 nits (typ), 600 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Brightness: | 480 nits |
| Main Specs: | 108 MP, (wide), AF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 50 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 33W wired, PD, QC |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Adreno 613 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 14, up to 2 major Android upgrades |
| Dimensions: | 164.2 x 75.5 x 8.3 mm (6.46 x 2.97 x 0.33 in) |
| Weight: | 202.5 g (7.16 oz) |
| Build: | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) HMD Fusion toolkit: CAD file and API access for building your own outfits Repair-it-yourself capable (display, back cover, battery and charging port repairs) |
| Sim: | ยท Nano-SIM + eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE, aptX Adaptive |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG, magnetic accessory connector pins |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Noir, Barca Fusion edition |