| Brand: | HMD |
| Model: | Crest Max |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Technology: | OLED |
| Main Specs: | 64 MP, (wide), AF 5 MP, (ultrawide) 2 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 50 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 33W wired |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Unisoc T760 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.2 GHz Cortex-A76 & 3x Cortex-A76 & 4x Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 14 |
| Dimensions: | 163.9 x 76.4 x 8.4 mm (6.45 x 3.01 x 0.33 in) |
| Weight: | 205 g (7.23 oz) |
| Build: | Repair-it-yourself capable (display, back cover, battery and charging port repairs) Dust and splash resistant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Aqua Green, Royal Pink, Deep Purple |
| Usd: | ~194 USD |