| Brand: | HMD |
| Model: | Barbie |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 2.8 inches, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Technology: | TFT LCD |
| Main Specs: | 0.3 MP (INT) 5 MP (USA) |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1450 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Unisoc T107 (22 nm) - INTQualcomm QM215 Snapdragon 215 (28 nm) - USA |
| Cpu: | 1.0 GHz Cortex-A7 - INTQuad-core 1.3 GHz Cortex-A53 - USA |
| Gpu: | Adreno 308 (USA) |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | KaiOS 3.1 (USA only) |
| Dimensions: | Unfolded: 201 x 55.1 x 10.9 mmFolded: 108.4 x 55.1 x 18.9 mm |
| Weight: | 123.5 g (4.37 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n (USA only) |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP (INT), 4.2, A2DP (USA) |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | No |
| Colors: | Power Pink |
| Usd: | ~76 USD |