| Brand: | HMD |
| Model: | Aura |
| Release Date: | 2024, May 23 |
| Size: | 6.56 inches, 118.6 cm2 |
| Resolution: | 900 x 1600 pixels, 16:9 ratio (~280 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, (wide), AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Chipset: | Unisoc SC9863A1 (28 nm) |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Dimensions: | - |
| Weight: | - |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Glacier Green, Indigo Black |