| Brand: | HMD |
| Model: | 2660 Flip |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 2.8 inches, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 0.3 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1450 mAh |
| Charging: | Compatible with a charging cradle |
| Chipset: | Unisoc T107 (22 nm) |
| Cpu: | 1.0 GHz Cortex-A7 |
| Expandable: | microSDHC |
| Dimensions: | 198.9 x 55 x 19 mm (7.83 x 2.17 x 0.75 in) |
| Weight: | 136.4 g (4.80 oz) |
| Build: | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Colors: | Twilight Violet, Raspberry Red, Cosy Black |