| Brand: | HMD |
| Model: | 110 4G |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2024 |
| Display | |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT LCD, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | QVGA |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 1450 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Unisoc T127 |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC |
| Body | |
| Dimensions: | - |
| Weight: | 93.5 g (3.32 oz) |
| Build: | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) - EU/AU/NZ Splash resistant - ROW Flashlight |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Colors: | Blue, Titanium |