| Brand: | Haier |
| Model: | Z8000 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2004 |
| Display | |
| Resolution: | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio |
| Technology: | 4096 colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 600 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 83 x 44 x 23.8 mm (3.27 x 1.73 x 0.94 in) |
| Weight: | 90 g (3.17 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |