| Brand: | Haier |
| Model: | Z300 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2004 |
| Display | |
| Resolution: | 101 x 80 pixels |
| Technology: | 4096 colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 720 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 86 x 46 x 23 mm (3.39 x 1.81 x 0.91 in) |
| Weight: | 85 g (3.00 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Silver |