| Brand: | Haier |
| Model: | V700 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Display | |
| Size: | 2.2 inches, 15.3 cm2 |
| Resolution: | 144 x 176 pixels (~103 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 115 x 51 x 16 mm (4.53 x 2.01 x 0.63 in) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |