| Brand: | Haier |
| Model: | U69 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 3.0 inches, 25.6 cm2 |
| Resolution: | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~155 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 6.5 Professional |
| Dimensions: | 110 x 55 x 12.2 mm (4.33 x 2.17 x 0.48 in) |
| Weight: | 111 g (3.92 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Silver |