| Brand: | Haier |
| Model: | P5 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2003 |
| Display | |
| Resolution: | 64 x 102 pixels, 16:10 ratio |
| Technology: | Monochrome |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 520 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 135 x 28 x 18 mm (5.31 x 1.10 x 0.71 in) |
| Weight: | 75 g (2.65 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |