| Brand: | Haier |
| Model: | N90 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Display | |
| Size: | 2.4 inches, 18.1 cm2 |
| Resolution: | 176 x 220 pixels (~117 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 720 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | miniSD |
| Body | |
| Dimensions: | 104 x 53 x 25.5 mm (4.09 x 2.09 x 1.00 in) |
| Weight: | 120 g (4.23 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black silver |