| Brand: | HAIER |
| Model: | L56 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Display | |
| Size: | 5" |
| Resolution: | 720 x 1280 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 12 MP |
| Selfie Specs: | 4 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 2200.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | MediaTek MT6735 |
| Gpu: | ARM Mali-T720 MP1 |
| Memory | |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Os: | Android 5.1 Lollipop |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 7.3 mm |
| Weight: | 130 g |
| Sim: | Micro Sim, Nano Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0 |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, GPS |
| Colors: | Gold, Gray |