| Brand: | Haier |
| Model: | Haier I8 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.7 in (inches) |
| Resolution: | 720 x 1440 pixels |
| Technology: | 5.7 in |
| Main Specs: | 4160 x 3120 pixels, 1920 x 1080 pixels, 30 fps |
| Main Video: | 1920 x 1080 pixels |
| Selfie Specs: | 7.99 MP (megapixels) |
| Capacity: | 3300 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | ARM Cortex-A53, 1300 MHz, Cores: 8 |
| Gpu: | ARM Mali-T720 MP3, 450 MHz, Cores: 3 |
| Ram: | 3 GB, 666 MHz |
| Storage: | 32 GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 7.1 Nougat |
| Os Version: | 7.1 |
| Dimensions: | 72.5 x 152.5 x 8.3 mm |
| Weight: | 145 Grams |
| Sim: | Nano SIM (Nano-SIM, Nano-SIM / microSD) |
| Wifi: | b, g, n, Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Usb: | 2.0, Micro USB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Light Accelerometer Fingerprint |