| Brand: | Haier |
| Model: | G8 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Asahi Dragontrail Glass |
| Main Specs: | 8 MP, f/2.0, 1/4.0", 1.12µm, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, 1/4.0", 1.12µm |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 2500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6737 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.25 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Mali-T720MP1 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 7.0 (Nougat) |
| Dimensions: | 142.8 x 70.7 x 8.5 mm (5.62 x 2.78 x 0.33 in) |
| Weight: | 135 g (4.76 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, White, Blue |