| Brand: | Haier |
| Model: | G51 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Scratch-resistant glass |
| Main Specs: | 5 MP, f/2.0, AF |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.4 |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6737M (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.25 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Mali-T720MP1 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 7.0 (Nougat) |
| Dimensions: | 142.6 x 72.9 x 9.1 mm (5.61 x 2.87 x 0.36 in) |
| Weight: | 155 g (5.47 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, Gold, White, Blue |