| Brand: | Haier |
| Model: | F1100 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Display | |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 600 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 85.4 x 45.4 x 22 mm (3.36 x 1.79 x 0.87 in) |
| Weight: | 80 g (2.82 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Dark Blue, Red |