| Brand: | HAIER |
| Model: | Alpha A4 Lite |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Display | |
| Size: | 5.5" |
| Resolution: | 480 x 960 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 7 MP |
| Selfie Specs: | 4 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 2900.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | MediaTek MT6580M |
| Gpu: | ARM Mali-400 MP2 |
| Memory | |
| Ram: | 1.0GB |
| Storage: | 8GB |
| Os: | Android 8.1 Oreo |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 9.5 mm |
| Weight: | 189 g |
| Sim: | Micro Sim, Nano Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0 |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |