| Brand: | Google |
| Model: | Pixel Tablet |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 10.95 inches, 347.7 cm2 |
| Resolution: | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~276 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Main Features: | HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 7020 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 15W wired |
| Fast Charging: | 15W |
| Chipset: | Google Tensor G2 (5 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.85 GHz Cortex-X1 & 2x2.35 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G710 MP7 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 13, upgradable to Android 15 |
| Dimensions: | 258 x 169 x 8.1 mm (10.16 x 6.65 x 0.32 in) |
| Weight: | 493 g (1.09 lb) |
| Build: | Stylus support |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 3.2 (Gen 1), magnetic connector |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, compass, proximity (accessories only) |
| Colors: | Porcelain, Hazel, Rose |
| Usd: | ~724 USD |