| Brand: | Google |
| Model: | Pixel Fold |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 7.6 inches, 183.3 cm2 |
| Resolution: | 1840 x 2208 pixels (~378 ppi density) |
| Technology: | Foldable OLED, 120Hz, HDR10+, 1000 nits (HBM), 1450 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 1000 nits |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, dual pixel PDAF, OIS 10.8 MP, f/3.1, 112mm (telephoto), 1/3.1", 1.22µm, dual pixel PDAF, OIS, 5x optical zoom 10.8 MP, f/2.2, 121˚, (ultrawide), 1/3.0", 1.25µm |
| Main Features: | Laser AF, Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, 10-bit HDR |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/4.0", 1.12µm Cover camera: 9.5 MP, f/2.2, 24mm (wide), 1.22µm, dual pixel PDAF |
| Selfie Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| Capacity: | 4821 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | Wired, PD3.0 Wireless |
| Chipset: | Google Tensor G2 (5 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.85 GHz Cortex-X1 & 2x2.35 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G710 MP7 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 13, upgradable to Android 15, up to 5 major Android upgrades |
| Dimensions: | Unfolded: 139.7 x 158.7 x 5.8 mmFolded: 139.7 x 79.5 x 12.1 mm |
| Weight: | 283 g (9.98 oz) |
| Build: | IPX8 water resistant |
| Sim: | Nano-SIM + eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.2, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Porcelain, Obsidian |