| Brand: | Google |
| Model: | Pixel 9a |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.3 inches, 94.7 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2424 pixels, 20:9 ratio (~422 ppi density) |
| Technology: | P-OLED, HDR, 120Hz, 1800 nits (HBM), 2700 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 1800 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3, Mohs level 4 |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, dual pixel PDAF, OIS 13 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/3.1", 1.12µm |
| Main Features: | Dual-LED flash, Pixel Shift, Ultra HDR, panorama, Best Take |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, OIS |
| Selfie Specs: | 13 MP, f/2.2, 20mm (ultrawide), 1/3.1", 1.12µm |
| Selfie Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Capacity: | 5100 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 23W wired, PD3.0 7.5W wireless Bypass charging |
| Fast Charging: | 23W |
| Chipset: | Google Tensor G4 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.1 GHz Cortex-X4 & 3x2.6 GHz Cortex-A720 & 4x1.9 GHz Cortex-A520) |
| Gpu: | Mali-G715 MP7 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 15, upgradable to Android 16, up to 7 major Android upgrades |
| Dimensions: | 154.7 x 73.3 x 8.9 mm (6.09 x 2.89 x 0.35 in) |
| Weight: | 186 g (6.56 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | Nano-SIM + eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual/tri-band (market/region dependent) |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.2 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Obsidian, Porcelain, Iris, Peony |