| Brand: | Google |
| Model: | Pixel 9 Pro Fold |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 8.0 inches, 207.4 cm2 |
| Resolution: | 2076 x 2152 pixels, 1:1 ratio (~373 ppi density) |
| Technology: | Foldable LTPO OLED, 120Hz, HDR10+, 1600 nits (HBM), 2700 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 1600 nits |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, dual pixel PDAF, OIS 10.8 MP, f/3.1, 112mm (telephoto), 1/3.2", dual pixel PDAF, OIS, 5x optical zoom 10.5 MP, f/2.2, 127˚ (ultrawide), 1/3.4", PDAF |
| Main Features: | Multi-zone Laser AF, LED flash, Pixel Shift, Ultra-HDR, panorama, Best Take, Zoom Enhance |
| Main Video: | 4K@24/30/60fps, 1080p@24/30/60/120/240fps, 10-bit HDR, gyro-EIS, OIS |
| Selfie Specs: | 10 MP, f/2.2, 23mm (wide), 1/3.94", PDAF Cover camera: 10 MP, f/2.2, 23mm (wide), 1/3.94", PDAF |
| Selfie Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| Capacity: | 4650 mAh |
| Charging: | 21W wired 7.5W wireless Bypass charging |
| Fast Charging: | 21W |
| Chipset: | Google Tensor G4 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.1 GHz Cortex-X4 & 3x2.6 GHz Cortex-A720 & 4x1.92 GHz Cortex-A520) |
| Gpu: | Mali-G715 MC7 |
| Ram: | 16GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 14, upgradable to Android 16, up to 7 major Android upgrades |
| Dimensions: | Unfolded: 155.2 x 150.2 x 5.1 mmFolded: 155.2 x 77.1 x 10.5 mm |
| Weight: | 257 g (9.07 oz) |
| Build: | IPX8 water resistant |
| Sim: | Nano-SIM + eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.2 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Obsidian, Porcelain |