| Brand: | Google |
| Model: | Pixel 9 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.3 inches, 96.3 cm2 |
| Resolution: | 1280 x 2856 pixels, 20:9 ratio (~495 ppi density) |
| Technology: | LTPO OLED, 120Hz, HDR10+, 2000 nits (HBM), 3000 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 2000 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass Victus 2, Mohs level 4 |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/1.31", 1.2µm, dual pixel PDAF, OIS 48 MP, f/2.8, 113mm (periscope telephoto), 1/2.55", dual pixel PDAF, OIS, 5x optical zoom 48 MP, f/1.7, 123˚ (ultrawide), 1/2.55", dual pixel PDAF |
| Main Features: | Multi-zone Laser AF, LED flash, Pixel Shift, Ultra-HDR, panorama, Best Take, Zoom Enhance |
| Main Video: | 8K@30fps (via cloud-based upscaling), 4K@24/30/60fps, 1080p@24/30/60/120/240fps; gyro-EIS, OIS, 10-bit HDR |
| Selfie Specs: | 42 MP, f/2.2, 17mm (ultrawide), PDAF |
| Selfie Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| Capacity: | 4700 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 27W wired, PD3.0, PPS, 55% in 30 min 21W wireless (w/ Pixel Stand) 12W wireless (w/ Qi compatible charger) Reverse wireless Bypass charging |
| Fast Charging: | 27W |
| Chipset: | Google Tensor G4 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.1 GHz Cortex-X4 & 3x2.6 GHz Cortex-A720 & 4x1.92 GHz Cortex-A520) |
| Gpu: | Mali-G715 MC7 |
| Ram: | 16GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 14, upgradable to Android 16, up to 7 major Android upgrades |
| Dimensions: | 152.8 x 72 x 8.5 mm (6.02 x 2.83 x 0.33 in) |
| Weight: | 199 g (7.02 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | Nano-SIM + eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.2 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, thermometer (skin temperature) |
| Colors: | Porcelain, Rose Quartz, Hazel, Obsidian |