| Brand: | Google |
| Model: | Pixel 9 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.3 inches, 94.7 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2424 pixels, 20:9 ratio (~422 ppi density) |
| Technology: | OLED, 120Hz, HDR10+, 1800 nits (HBM), 2700 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 1800 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass Victus 2, Mohs level 4 |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/1.31", 1.2µm, dual pixel PDAF, OIS 48 MP, f/1.7, 123˚ (ultrawide), 1/2.55", dual pixel PDAF |
| Main Features: | Single-zone Laser AF, LED flash, Pixel Shift, Ultra-HDR, panorama, Best Take |
| Main Video: | 4K@24/30/60fps, 1080p@24/30/60/120/240fps; gyro-EIS, OIS, 10-bit HDR |
| Selfie Specs: | 10.5 MP, f/2.2, 20mm (ultrawide), 1/3.1", 1.22µm, PDAF |
| Selfie Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| Capacity: | 4700 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 27W wired, PD3.0, PPS, 55% in 30 min 15W wireless (w/ Pixel Stand) 12W wireless (w/ Qi compatible charger) Reverse wireless Bypass charging |
| Fast Charging: | 27W |
| Chipset: | Google Tensor G4 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.1 GHz Cortex-X4 & 3x2.6 GHz Cortex-A720 & 4x1.92 GHz Cortex-A520) |
| Gpu: | Mali-G715 MC7 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 14, upgradable to Android 16, up to 7 major Android upgrades |
| Dimensions: | 152.8 x 72 x 8.5 mm (6.02 x 2.83 x 0.33 in) |
| Weight: | 198 g (6.98 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | Nano-SIM + eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.2 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Obsidian, Porcelain, Wintergreen, Peony |