| Brand: | Google |
| Model: | Pixel 8a |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.1 inches, 90.3 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~430 ppi density) |
| Technology: | OLED, HDR, 120Hz, 2000 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 2000 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3, Mohs level 5 |
| Main Specs: | 64 MP (16 MP eff.), f/1.9, 26mm (wide), 1/1.73", 0.8µm, dual pixel PDAF, OIS 13 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1.12µm |
| Main Features: | Dual-LED flash, Pixel Shift, Ultra HDR, panorama, Best Take |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, OIS |
| Selfie Specs: | 13 MP, f/2.2, 20mm (ultrawide), 1.12µm |
| Selfie Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Capacity: | 4492 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired, PD3.0 7.5W wireless Bypass charging |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Google Tensor G3 (4 nm) |
| Cpu: | Nona-core (1x3.0 GHz Cortex-X3 & 4x2.45 GHz Cortex-A715 & 4x2.15 GHz Cortex-A510) |
| Gpu: | Immortalis-G715s MC10 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 14, upgradable to Android 16, up to 7 major Android upgrades |
| Dimensions: | 152.1 x 72.7 x 8.9 mm (5.99 x 2.86 x 0.35 in) |
| Weight: | 188 g (6.63 oz) |
| Build: | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
| Sim: | Nano-SIM + eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual/tri-band (market/region dependent) |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.2 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Obsidian, Porcelain, Bay, Aloe |