| Brand: | Google |
| Model: | Pixel 8 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.7 inches, 108.7 cm2 |
| Resolution: | 1344 x 2992 pixels, 20:9 ratio (~489 ppi density) |
| Technology: | LTPO OLED, 120Hz, HDR10+, 1600 nits (HBM), 2400 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 1600 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/1.31", 1.2µm, dual pixel PDAF, OIS 48 MP, f/2.8, 113mm (periscope telephoto), 1/2.55", 0.7µm, dual pixel PDAF, OIS, 5x optical zoom 48 MP, f/2.0, 126˚ (ultrawide), 1/2.0", 0.8µm, dual pixel PDAF |
| Main Features: | Multi-zone Laser AF, Dual-LED flash, Pixel Shift, Ultra-HDR, panorama, Best Take, Zoom Enhance |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@24/30/60/120/240fps; gyro-EIS, OIS, 10-bit HDR |
| Selfie Specs: | 10.5 MP, f/2.2, 20mm (ultrawide), 1/3.1", 1.22µm, PDAF |
| Selfie Video: | 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60fps |
| Capacity: | 5050 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 30W wired, PD3.0, PPS, 50% in 30 min 23W wireless Reverse wireless Bypass charging |
| Fast Charging: | 30W |
| Chipset: | Google Tensor G3 (4 nm) |
| Cpu: | Nona-core (1x3.0 GHz Cortex-X3 & 4x2.45 GHz Cortex-A715 & 4x2.15 GHz Cortex-A510) |
| Gpu: | Immortalis-G715s MC10 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 14, upgradable to Android 16, up to 7 major Android upgrades |
| Dimensions: | 162.6 x 76.5 x 8.8 mm (6.40 x 3.01 x 0.35 in) |
| Weight: | 213 g (7.51 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | Nano-SIM + eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.2 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, thermometer (skin temperature) |
| Colors: | Obsidian, Porcelain, Bay, Mint |