| Brand: | Google |
| Model: | Pixel 7 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.7 inches, 110.6 cm2 |
| Resolution: | 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio (~512 ppi density) |
| Technology: | LTPO AMOLED, 120Hz, HDR10+, 1000 nits (HBM), 1500 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 1000 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass Victus |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.9, 25mm (wide), 1/1.31", 1.2µm, dual pixel PDAF, OIS 48 MP, f/3.5, 120mm (periscope telephoto), 1/2.55", 0.7µm, dual pixel PDAF, OIS, 5x optical zoom 12 MP, f/2.2, 126˚ (ultrawide), 1/2.9", 1.25µm, AF |
| Main Features: | Laser AF, Dual-LED flash, Pixel Shift, Auto-HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps; gyro-EIS, OIS, 10-bit HDR |
| Selfie Specs: | 10.8 MP, f/2.2, 21mm (ultrawide), 1/3.1", 1.22µm |
| Selfie Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 23W wired, PD3.0, 50% in 30 min 23W wireless Reverse wireless |
| Fast Charging: | 23W |
| Chipset: | Google Tensor G2 (5 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.85 GHz Cortex-X1 & 2x2.35 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G710 MP7 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 13, upgradable to Android 16, up to 5 major Android upgrades |
| Dimensions: | 162.9 x 76.6 x 8.9 mm (6.41 x 3.02 x 0.35 in) |
| Weight: | 212 g (7.48 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | Nano-SIM + eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.2 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Obsidian, Snow, Hazel |