| Brand: | Google |
| Model: | Pixel 6a |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.1 inches, 90.7 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~429 ppi density) |
| Technology: | OLED, HDR |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 12.2 MP, f/1.7, 27mm, (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, 17mm, 114˚ (ultrawide), 1.25µm |
| Main Features: | Dual-LED flash, Pixel Shift, Auto-HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps; gyro-EIS, OIS |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4410 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired, PD3.0 |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Google Tensor (5 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.80 GHz Cortex-X1 & 2x2.25 GHz Cortex-A76 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G78 MP20 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 12, upgradable to Android 16, up to 5 major Android upgrades |
| Dimensions: | 152.2 x 71.8 x 8.9 mm (5.99 x 2.83 x 0.35 in) |
| Weight: | 178 g (6.28 oz) |
| Build: | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
| Sim: | Nano-SIM + eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Chalk, Charcoal, Sage |
| Usd: | ~173 USD |