| Brand: | Google |
| Model: | Pixel 5 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.0 inches, 87.6 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~432 ppi density) |
| Technology: | OLED, 90Hz, HDR10+ |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 6 |
| Main Specs: | 12.2 MP, f/1.7, 27mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS 16 MP, f/2.2, 117˚ (ultrawide), 1.0µm |
| Main Features: | LED flash, Pixel Shift, Auto-HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps; gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4080 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired, PD2.0 12W wireless 5W reverse wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm SM7250 Snapdragon 765G 5G (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| Gpu: | Adreno 620 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 11, upgradable to Android 14 |
| Dimensions: | 144.7 x 70.4 x 8 mm (5.70 x 2.77 x 0.31 in) |
| Weight: | 151 g (5.33 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | Nano-SIM + eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Just Black, Sorta Sage |