| Brand: | Google |
| Model: | Pixel 4a 5G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.2 inches, 95.7 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~413 ppi density) |
| Technology: | OLED, HDR |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 12.2 MP, f/1.7, 27mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS 16 MP, f/2.2, 107˚ (ultrawide), 1.0µm |
| Main Features: | LED flash, Pixel Shift, Auto-HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps; gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3885 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired, PD2.0 |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm SM7250 Snapdragon 765G 5G (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| Gpu: | Adreno 620 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 11, upgradable to Android 14 |
| Dimensions: | 153.9 x 74 x 8.2 mm (Sub-6) or 8.5 mm (Sub-6 and mmWave) |
| Weight: | 168 g (5G Sub-6); 171 g ( 5G Sub-6 and mmWave) (5.93 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + eSIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Just Black, Clearly White |
| Usd: | ~151 USD |