| Brand: | Google |
| Model: | Pixel 4 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 5.7 inches, 80.7 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~444 ppi density) |
| Technology: | P-OLED, 90Hz, HDR |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 12.2 MP, f/1.7, 27mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS 16 MP, f/2.4, 50mm (telephoto), 1/3.6", 1.0µm, PDAF, OIS, 2x optical zoom |
| Main Features: | Dual-LED flash, Pixel Shift, Auto-HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, 22mm (wide), 1.22µm, no AF TOF 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2800 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired, PD2.0 Wireless |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm SM8150 Snapdragon 855 (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| Gpu: | Adreno 640 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 10, upgradable to Android 13 |
| Dimensions: | 147.1 x 68.8 x 8.2 mm (5.79 x 2.71 x 0.32 in) |
| Weight: | 162 g (5.71 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | Nano-SIM + eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Clearly White, Just Black, Oh So Orange |
| Usd: | ~216 USD |