| Brand: | Google |
| Model: | Pixel 2 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Technology: | AMOLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 12.2 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS |
| Main Features: | Laser AF, Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps (gyro-EIS), 1080p@30/60/120fps (gyro-EIS), 720p@240fps (gyro-EIS) |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.4, 27mm (wide), 1/3.2", 1.4µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2700 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 10.5W wired (capped), PD2.0 |
| Fast Charging: | 5W |
| Chipset: | Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 (10 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.35 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) |
| Gpu: | Adreno 540 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 11 |
| Dimensions: | 145.7 x 69.7 x 7.8 mm (5.74 x 2.74 x 0.31 in) |
| Weight: | 143 g (5.04 oz) |
| Build: | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
| Sim: | Nano-SIM + eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Kinda Blue, Just Black, Clearly White |
| Usd: | ~659 USD |