| Brand: | |
| Model: | Google Pixel 10 Pro XL |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Display | |
| Size: | 6.8 inches |
| Resolution: | 1344 x 2992 pixels |
| Technology: | 6.8 inches |
| Camera | |
| Main Specs: | Triple Camera |
| Main Video: | 8K@30fps (via cloud-based upscaling), 4K@24/30/60fps, 1080p@24/30/60/120/240fps |
| Selfie Specs: | 42 MP (ultrawide) |
| Battery | |
| Capacity: | 5200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Google Tensor G5 |
| Memory | |
| Ram: | 16 GB |
| Storage: | 256 GB, 512 GB, 1 TB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 16, up to 7 major Android upgrades |
| Os Version: | 16 |
| Body | |
| Dimensions: | 162.8 x 76.6 x 8.5 mm |
| Weight: | 232 Grams |
| Sim: | Nano SIM (Nano-SIM + eSIM) |
| Connectivity | |
| Wifi: | Yes |
| Usb: | Type-C 3.2 |
| Network: | HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, thermometer (skin temperature) Ultra Wideband (UWB) support Satellite SOS service Circle to Search |
| Price | |
| Usd: | $1.00 |