| Brand: | Google |
| Model: | Pixel |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Technology: | AMOLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 4 |
| Main Specs: | 12.3 MP, f/2.0, 1/2.3", 1.55µm, PDAF |
| Main Features: | Laser AF, Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@60/120fps, 1080p@30fps (gyro-EIS), 720p@240fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.4, 1/3.2", 1.4µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2770 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 18W wired, PD |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 821 (14 nm) |
| Cpu: | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| Gpu: | Adreno 530 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 7.1 (Nougat), upgradable to Android 10 |
| Dimensions: | 143.8 x 69.5 x 8.5 mm (5.66 x 2.74 x 0.33 in) |
| Weight: | 143 g (5.04 oz) |
| Build: | Water-repellent coating |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Quite Black, Very Silver, Really Blue |
| Usd: | ~313 USD |