| Brand: | GOLDBERG |
| Model: | Evo VX1 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Display | |
| Size: | 4" |
| Resolution: | 480 x 800 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 3 MP |
| Selfie Specs: | 0 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 1750.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Mediatek 6572 |
| Gpu: | Mali-400 |
| Memory | |
| Ram: | 0.5GB |
| Storage: | 4GB |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 9.7 mm |
| Sim: | Micro Sim, Micro Sim |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.4 |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |
| Colors: | Black, White |