| Brand: | Gionee |
| Model: | W909 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 4.2 inches, 48.6 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~350 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 16 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2530 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6755 Helio P10 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-T860MP2 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 5.1 (Lollipop) |
| Dimensions: | 124.1 x 62.8 x 16.5 mm (4.89 x 2.47 x 0.65 in) |
| Weight: | 207.7 g (7.41 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Rose gold/Black |
| Usd: | ~594 USD |