| Brand: | Gionee |
| Model: | S96 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 2.6 inches, 20.9 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~154 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 700 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6260 |
| Cpu: | 360 MHz |
| Gpu: | No |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 128 x 52.8 x 7.4 mm (5.04 x 2.08 x 0.29 in) |
| Weight: | 81.3 g (2.86 oz) |
| Sim: | Dual SIM |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | White, Gold, Grey |