| Brand: | Gionee |
| Model: | S11S |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 6.01 inches, 93.2 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~402 ppi density) |
| Technology: | AMOLED |
| Main Specs: | 16 MP, AF 8 MP |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 20 MP, f/2.0, (wide), 1/2.8", 1.0µm 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3600 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6758 Helio P30 (16 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.65 GHz Cortex A53) |
| Gpu: | Mali-G71 MP2 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 7.1 (Nougat), Amigo 5 |
| Dimensions: | 155.8 x 72.6 x 7 mm (6.13 x 2.86 x 0.28 in) |
| Weight: | 177 g (6.24 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Silver, Gold |
| Usd: | ~540 USD |